Jak to jest studiować w Rzeszowie?

Rzeszów: Stolica Innowacji - to chyba trafne określenie  - w ciągu ostatnich kilkunastu lat miasto dynamicznie się rozrasta, pojawiają nowe budynki, inicjatywy i projekty. Jednym z nowych przedsięwzięć było utworzenie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Rzeszowskim. Ogrom pracy i wiary w powodzenie poskutkował pierwszym na podkarpaciu Dyplomatorium Kierunku Lekarskiego 19 września 2021r. To tego dnia przyszli lekarze odebrali dyplomy ukończenia studiów oraz złożyli lekarskie przyrzeczenie w Filharmonii Podkarpackiej. Jest to miejsce zarezerwowane nie tylko dla uroczystości naukowych, ale także koncertów muzycznych, teatralnych czy baletowych, co jest doskonałą możliwością na przyjemne spędzenie wieczoru. 

Mimo wielu zmian najbardziej rozpoznawalnym punktem na mapie pozostaje Pomnik Czynu Rewolucyjnego. Awangardowy kształt pomnika po prawie pięćdziesięciu latach od odsłonięcia nadal wzbudza kontrowersje, także wśród mieszkańców. Dzięki temu jednak jest często wykorzystywany w lokalnych projektach artystycznych, ale także w codziennych rozmowach, gdzie budzi często różne skojarzenia niezwiązane z jego oficjalną symboliką. Część miasta obejmująca Rynek i najbliższe ulice jest bardzo ładnie odremontowana i pełna urokliwych knajpek oraz barów. Należy jednak zaznaczyć, że ciężko w Rzeszowie znaleźć zaniedbaną okolicę. Niedaleko centrum znajduje się także szereg parków i placów zabaw ciągnących się wzdłuż bulwarów przy płynącym przez Rzeszów Wisłoku. 

Rzut beretem od bulwarów położony jest Kampus Główny Uniwersytetu Rzeszowskiego. Przy okazji jego oglądania polecamy zatrzymać się na kawę w „Anatomii kawy”, czy wpaść po kanapkę do „Po drodze”. Po zdanej sesji lub kolosie, idealnym miejscem na wspólne świętowanie będzie Aloha, Klub pod Palmą, Bajka lub Piekiełko.

 

Jeśli właśnie zostałeś świeżo upieczonym studentem kierunku lekarskiego, Twoje zajęcia na I roku będą odbywać się głównie w Zakładzie Nauk o Człowieku (budynek A5) przy ul. Leszka Czarnego, gdzie spędza się większość czasu w trakcie pierwszego semestru, oraz na kampusie przy al. Rejtana – tutaj prowadzonych jest większość zajęć z drugiego semestru (oprócz anatomii oraz histologii, które odbywają się w ZNoCu). Z tego względu najlepiej rozglądać się za mieszkaniem w rejonach ul. Lwowskiej/Armii Krajowej/Leszka Czarnego - mieszkając w tej okolicy do ZNoCu idzie się ok. 5 min (a na kampus dojeżdża w ok. 10 min autobus). Równie dobrą alternatywą będzie wybór mieszkania przy al. Rejtana lub krzyżującej się z nią al. Kopisto oraz leżącej w pobliżu ul. Cegielnianej i Podwisłocze  – stąd blisko na zajęcia na Głównym Kampusie, a także do centrum miasta.

Tak więc pierwszy rok to trasa ZNoCu -> Kampus Główny lub w odwrotnym kierunku możecie wykorzystać sporo linii autobusowych, które kursują właśnie przez te punkty (np. 13, 15, 17, 26, 27, 34, 48)

 

TOP 5 MIEJSC WARTYCH ZOBACZENIA:

  1. Pomnik Czynu Rewolucyjnego
  2. Podziemna trasa turystyczna 
  3. Muzeum dobranocek 
  4. Zamek i Letni Pałac Lubomirskich oraz sesyjne wille na Alei Pod Kasztanami 
  5. Fontanna Multimedialna oraz bulwary przy Wisłoku (w okresie letnim)

 

Plusy miasta Rzeszów

Minusy miasta Rzeszów

Nowoczesność i czystość 

Mało atrakcji turystycznych

Urokliwy Rynek i jego okolice

 

Różnorodność lokalnych restauracji

 

Można rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady (krótki czas dojazdu)

 

 

Po więcej informacji o Rzeszowie z punktu widzenia studentów kierunku lekarskiego zapraszamy na naszą stronę Peer Support: http://peersupport.ifmsa.pl/rzeszow

Dyżur

Brak dyżurów w najbliższym czasie.