Kierunek lekarski na Uniwersytecie Rzeszowskim - info w pigułce

Uniwersytet Rzeszowski

Al. Rejtana 16c, 35-959 Rzeszów

 

Dziekanat Kolegium Nauk Medycznych

Al. mjr. W. Kopisto 2a

35-395 RO zeszów

e-mail: dziekanatcm@ur.edu.pl

tel. 17 872 11 03

więcej info tutaj: https://www.ur.edu.pl/kolegia/kolegium-nauk-medycznych/student/dziekanat

 

Uniwersytet Rzeszowski rozpoczął swoją działalność 7 czerwca 2001 roku. Uczelnia została stworzona z fuzji Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, który posiadał w Rzeszowie swoją Filię oraz z Wydziału Ekonomii w Rzeszowie, który należał do Akademii Rolniczej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. 

Od początku działalności Uniwersytetu Rzeszowskiego jego mury opuściło ponad 100 000 absolwentów. 

Bardzo ważnym wydarzeniem w życiu Uniwersytetu był 10 lipca 2014 roku, kiedy to na Wydziale Medycznym UR utworzony został kierunek lekarski. Aktualnie cieszy się on ogromnym zainteresowaniem osób z całego kraju, jak i zza granicy. W ubiegłym roku studia ukończyli pierwsi absolwenci tego kierunku. (Niektórych teraz mijamy na szpitalnych korytarzach, gdzie odbywają swój staż podyplomowy.) Od czterech lat na naszej uczelni można studiować kierunek lekarski także w języku angielskim.

Dzięki coraz większemu zainteresowaniu oraz podnoszeniu prestiżu uczelni, z roku na rok, zwiększane zostają limity przyjęć na kierunek lekarski. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia limit przyjęć na rok akademicki 2022/23 kształtował się następująco:

  • dla trybu stacjonarnego w języku polskim: 110 
  • dla trybu niestacjonarnego w języku polskim: 60
  • dla trybu niestacjonarnego w języku angielskim: 40 

Próg w roku akademickim 2021/22 wynosił: 290 (stacjonarne), 210 (niestacjonarne)

 

 

Rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego jest Pan prof. dr hab. Sylwester Czopek.

Prorektorem ds. Kolegium Nauk Medycznych jest Pan prof. dr hab. n. med. Artur Mazur.

Dziekanem Kolegium Nauk Medycznych jest Pani dr hab. n. o zdr. Edyta Barnaś, prof.UR.

Kierownikiem kierunku lekarskiego jest Pani dr n. biol. Dorota Bądziul oraz dr hab. n. med. Radosław Chaber, prof. UR. 

 

Akademiki - lokalizacja + cena + sposób naboru (terminarz)

Domy studenckie AKA akademiki, należące do infrastruktury Uniwersytetu Rzeszowskiego to: 

DS LAURA , ul. Cicha 2, tel. 17 872 34 32

DS FILON , ul. Cicha 4, tel. 17 872 24 00

DS OLIMP, ul. Siemieńskiego 17, tel. 17 872 26 01

DS MERKURY I HILTON, ul. Ćwiklińskiej 2, tel. 17 861 40 04

Miejsce w DS. przyznaje  Komisja ds. Domów Studenta (w Dziale Kształcenia - Sekcja Spraw Socjalnych – pok. 104, Budynek A 2, al. Kopista 2A) na pisemny wniosek studenta

Aby ubiegać się o miejsce trzeba przejść kilka etapów m.in. wypełnić wniosek o przyznanie miejsca, udać się kierownika wybranego Domu Studenta w celu uzyskania potwierdzenia rezerwacji miejsca, dokonać wpłaty rezerwacyjnej (równa jest wysokości miesięcznej opłaty za wybrany pokój), a na koniec złożenia wniosku u wskazanego pracownika Domu Studenta (zostanie on przekazany do Komisji ds. Domów Studenckich Uniwersytetu Rzeszowskiego, która podejmie decyzje co do przyznania miejsca w DS)

Więcej informacji na temat zakwaterowania w domach studenckich znajduje się na stronie UR lub Dziale Kształcenia

Sekcja Spraw Socjalnych

al. mjr W. Kopisto 2A,

35-959 Rzeszów

budynek A2, I piętro, pok. 106

tel./fax. (+48 17) 872 10 25

e-mail: sss@ur.edu.pl

Mała podpowiedź: Jeśli masz zamiar zamieszkać w akademiku, najlepszym wyborem będą dwa, mianowicie: "Laura"  i "Filon". Oba Domy Studenckie znajdują się tuż obok siebie, przy ul. Cichej (przy al. Powstańców Warszawy, która dysponuje bardzo dobrym połączeniem autobusowym do wszystkich budynków dydaktycznych Uniwersytetu). W każdym z nich można dostać miejsce w pokoju 1,2 lub 3-osobowym. Ponadto na parterze DS. „Laura” mieści się Siłownia prowadzona przez AZS, w piwnicach zaś dla zainteresowanych dostępne są: bilard, sala na okazjonalne imprezy, stół pingpongowy.  Parę kroków dalej znajduje się Klub Studencki „Pod Palmą” z bufetem (z obiadami abonamentowymi), kawiarnia "Tuptuś", boisko sportowe oraz gabinet lekarski. Jeśli obawiasz się hałasu i niekończących się imprez, nie ma powodu - w każdym z akademików znajduje się tzw. pokój cichej nauki.

Wysokość opłat w poszczególnych akademikach znajduje się tutaj: https://www.ur.edu.pl/student/domy-studentaa/oplaty/informacje-o-oplatach

 

Stypendia dostępne na uczelni:

1. Stypendium Ministra

2. Stypendium Rektora

3. Stypendium socjalne

4. Stypendium dla osób niepełnosprawnych

5. Zapomogi

Więcej info tutaj: https://www.ur.edu.pl/doktorant/stypendia-domy-studenta-kredyty-studenckie-ubezpie

 

Co wyróżnia uczelnię?

 

Naszą uczelnię wyróżnia przede wszystkim krótki staż prowadzenia kierunku lekarskiego. Ma to swoje plusy i minusy. Tych pierwszych z pewnością więcej widać na zajęciach klinicznych. Prowadzone są one w głównie przez lekarzy praktyków, którzy bardzo chętnie pokazują i uczą swojej codziennej pracy. Kolejną korzyścią jest nowa infrastruktura przeznaczona dla kierunków medycznych, gdzie jest przestrzeń do ćwiczeń praktycznych na manekinach przy użyciu najnowszej technologii, co jest bezpiecznym sposobem nauki manualnych umiejętności. Minusem „młodej uczelni” jest z pewnością brak sprawdzonego systemu rozwiązań organizacyjnych np. blokowego rozkładu zajęć czy zbyt małej przestrzeni na studencką działalność naukową. Jednak te mankamenty z pewnością będą ulegać poprawie wraz z rosnącą liczbą absolwentów naszej Alma Mater.

 

Więcej informacji na temat rozpoczęcia przygody z Uniwersytetem Rzeszowskim jako studenci pierwszego roku znajdziecie tutaj: https://drive.google.com/file/d/1b70pFmbM0sWM-AIiEHTlKh7NA-zb2T9Z/view?usp=sharing

Możecie nas znaleźć także na fb i ig:

https://www.facebook.com/ifmsarzeszow

https://www.instagram.com/ifmsa_poland_rzeszow/

 

Dyżur

Brak dyżurów w najbliższym czasie.